Your browser doesn't support the features required by impress.js, so you are presented with a simplified version of this presentation.

For the best experience please use the latest Chrome, Safari or Firefox browser.

פרנויה שימושית

מספר כללי אצבע, תובנות וכלים שיעזרו
לשמור את הביטקוינס שלכם בטוחים


וידאו @ http://www.youtube.com/watch?v=de5Mn_4oixs

יוני יחזקאל / Yoni Jah


יוני יחזקאל
אני עובד כמפתח תוכנה בחברת ADQUANT חבר בקהילת הביטקויין הישראלית משתמש בביטקויין כבר כמעט שנתיים פיתחתי מספר כלים שקשורים לביטקויין וניתן למצוא אותם בבלוג שלי חבר בקהילת ההאקינג הישראלית וחובב אבטחת מידע
ההרצאה הולכת להתמקד בעיקר באבטחת מידע באופן כללי ברמה הבסיסית ביותר אני אשתדל לשמור את הכל כמה שיותר פשוט וברור אבל אם יש משהו לא מובן אתם מוזמנים לשאול שאלות.

חלק ציבורי

1YoniJH5sw41Ed4JmYJHJjKLkGDVrtLBtחלק פרטי

5HuENffDrt6Kox4VixNw39rvzEm2G9cbRKpB5RGiMtqfGVmMq5T

אז בואו קודם כל לפני הכל בואו נבין מה זה ארנק ביטקויין ישנו חלק ציבורי (הכתובת) אותו כולם יכולים לדעת בדומה למספר חשבון בנק כל מי שרוצה להפקיד לכם כסף לחשבון יכול לעשות זאת. ישנו את החלק הפרטי (המפתח) שאותו אסור לאף אחד חוץ מכם לדעת בדומה לסיסמא כל מי שיש לו את המפתת יכול לבצע משיכות מהחשבון
כאשר מבצעים העברה בביטקוין לא המפתח לא נשלח לאף אחד אלא רק ההוראה. לכל כתובת יש ביודק מפתח אחד ולא ניתן להחליף או לשנות אותו (לכן צריך להחליף כתובת)
Security Lock
הצפנה - הדרך לשמור מידע בטוח ומוגן. רק מי שיודע את המפתח יכול לגשת למידע הצפנה אסימטרית – מאפשרת לנו לשלוח לאנשים מפתח איתו הם יכולים להצפין ולשלוח לנו הודעות כל אחד יכול להצפין רק אנחנו יכולים לפתוח אנחנו גם יכולים לחתום הודעות עם המפתח הפרטי שידעו שאנחנו שלחנו אותן אבטחת מידע מורכבת מהרבה חלקים השרשרת החלשה בחוליה - אם אחד החלקים לא עובד טוב כל השאר מאבדים מהאפקטיביות שלהם
ישנם שלושה אזורי תקיפה עיקריים. הרשת המחשב והמשתמש. על הרשת יש לנו הכי פחות שליטה על המחשב קצת יותר ועל עצמנו שליטה מלאה. כמה שיש לנו יותר שליטה על משהו הרבה יותר חשוב שנאבטח כי זה דורש מאיתנו פעולה אקטיבית

הרשת

The Network
רשת האינטרנט היא בעצם רשת של מחשבים (שרתים) המחוברים אחד לשני. כשאנו גולשים לאתר ברשת המחשב שלנו בעצם שולח ומקבל מידע שעובר דרך הרבה שרתים אחרים עד שהוא מגיע למחשב הספציפי של האתר. חשוב להבין שבמצב הבסיסי כמעט כל מחשב בדרך יכול להאזין לנו לתקשורת ולשמור אותה
The Network
Evil person
אפשר אולי לחשוב שניתן לסמוך על החברות שמחזיקות את השרתים האלה (עדיף שלא) אבל מה קורה אם אנחנו מחוברים לראווטר אלחוטי ? כל אחד בטווח הקליטה יכול להאזין לתקשורת. בייחוד אם אין סיסמא אבל גם אם יש.
Evil server
לעולם אל תתחברו לרשת אלחוטית לא מאובטחת ואם מתחברים חשוב שלרת תהיה סיסמא קשה והצפנת WPA אחרי שאנחנו שומרים רשת לגישה אוטומטית המחשב לשנו כל הזמן מנסה להתחבר אליה ומישהו יכול ליצור רשת מזוייפת ולגרום לנו להתחבר אליה
Sniffing Car

גלישה מאובטחת


SSL Padlock


SSL Tunnel
SSL בעצם יוצר לנו תעלה מוצפנת ובטוחה בינינו לבין האתר שאנחנו גולשים בו. לSSL יש שני חלקים חשובים 1. כל התקשורת עוברת מוצפנת 2. יש ווידוא של הזהות של המחשב אליו אנחנו מחוברים שני החלקים חשובים אם אין הצפנה כולם יכולים להאזין לתקשורת ואם לא יודעים עם מי אנחנו מדברים אולי בכלל אנחנו שולחים מידע למישהו אחר. כדי ליצור חיבור SSL יש צורך בתעודה מאמתת. ישנן חברות המוכרות תעודות וניתן לבדוק מולן אם התעודה אמיתית או לא. ניתן גם ליצור תעודה עצמאית אבל במקרה הזה נוכל לסמוך שהתקשורת מוצפנת אבל לא נוכל לדעת עם מי אנחנו מדברים (הדפדפן יציג לנו אזהרה).

זיהוי SSL תקין

simple ssl certificate in google
כשיש חיבור SSL לאתר הדפדפן יציג לו סימן בשורת הכתובת חשוב לדעת איך הסימן נראה במצב תקין ולשים לב שהוא קיים כשגולשים באתרים רגישים. אסור לשלוח לאתר מידע רגיש כמו סיסמאות או פרטי אשראי בלי שרואים את האבטחה בארץ ישנן הרבה חנויות אלקטרוניות ואתרים שלא עושים את האבטחה טוב ולמרות שבפועל המידע אולי עובר מוצפן אין למשתמש יכולת לראות זאת. אם המשתמש לא יודע שיש SSL פועל לSSL אין חשיבות! SSL מוודא לפי הכתובת ככה שאם רואים שיש אבטחה פעילה אבל זו לא הכתובת של האתר שאנחנו מכירים יש בעיה ואסור לסמוך על ההצפנה!

זיהוי SSL "מאובטח"

advance ssl certificate in bits of gold
ישנן כמה רמות של ווידוא בתעודות SSL יש תעודות יקרות שמציגות את שם החברה עם התעודה. התעודות האלה רק נותנות זיהוי יותר טוב של הבעלים של האתר הן לא נותנות הצפנה יותר בטוחה !

חיבור מאובטח חלקית עם SSL

Google secure page with unsecure content
אתר יכול לכלול רכיבים בטוחים ולא בטוחים אם אתר כולל רכיבים לא בטוחים אנחנו צריכים להניח שהוא לא בטוח

חיבור מאובטח חלקית עם SSL

Google secure page with unsecure content info

זיהוי SSL שגוי

Google SSL Error

זיהוי SSL שגוי

DuckDuckGo SSL Error
DON'T PANIC
לא צריך להיכנס לפאניקה. יכול להיות שמישהו השתלט לנו על החיבור ועד עכשיו לא היינו מודעים לזה צריך לשאול את עצמנו האם נכנסו לאתרים אחרים שאולי לא היו מוצפנים והעברנו מידע למישהו שלא ניתן לסמוך עליו.

זיהוי SSL שגוי

Expired SSL Error
במידה של SSL שגוי חשוב לקרוא את ההודעה ולהבין למה. יכול להיות שהבעיה היא בכלל ספציפית באתר. במידה ואנחנו מניחים שיש בעיה ברשת (מישהו מנסה להוביל אותנו לאתר אחר) חשוב לא להיכנס לשום אתר עד שנסדר את הבעיה. במידה ואפשר בכלל נתנתק מהרשת (נעבור לרשת יותר מאובטחת או למחשב אחר).

אז נתחבר ?

Fake google site with no SSL
התקיפה הכי נפוצה על SSL היא פשוט לבטל אותו. חשוב מאוד לשים לב כי אז אין אזהרות !

עד כמה החיבור באמת מאובטח ?

Browsers logos
רמת האבטחה של החיבור תלויה ביכולות של הדפדפן וביכולות של השרת אליו אנחנו מתחברים. עדיף מבחינת חוזק האבטחה לא לגלוש עםIE ובטח שלא לגלוש עם דפדפן שהוא לא מעודכן

clomel add on
ישנו תוסף לפיירפוקס שמראה לנו את חוזק החיבור. בפועל הרבה אתרים לא מגיעים אפילו ל50% אין לנו כל כך מה לעשות עם זה אבל אם יש אתר שאנחנו גולשים איתו הרבה ופתאום רואים שהחיבור מאובטח פחות מבד"כ זה צריך להדליק לנו איזו נורת הזהרה

המחשב

The Computer
המחשב (התוכנות שמותקנות על המחשב) - אם יש וירוסים על המחשב הם יכולים לעקוב אחרי כל מה שאנחנו עושים. לקבל תצלומי מסך, טקסט שאנחנו כותבים אולי גם לפתוח את המקרופון והמצלמה חשבו שנדע אילו תוכנות מותקנות על המחשב , מי יצר אותן ומה הן עושות.

מערכת ההפעלה

Linux Logo OSx Logo windows logo
ישנה טענה שלינוקס יותר מוגן לוירוסים או שווינדוס יותר מוגן כי יש לו קוד סגור. בפועל זה שטויות וכל המערכות הפעלה פגיעות לפירצות אבטחה באותה מידה. אבל אני אישית מעדיף תוכנה חופשית (קוד פתוח) כי ככה אני לפחות יכול לדעת מה התוכנה עושה ושמי שיצר אותה לא הוסיף לה התנהגויות נוספות.
חייבים לשמור את מערכת ההפעלה ואת כל התוכנות מעודכנות חשוב לא להתקין תוכנות פרוצות כי אז אנחנו בכלל לא יודעים מה התווסף אליהן.
SmartPhone Android Logo iOS logo Blackberry logo
פלאפונים הם גם מחשבים היום. לרבים מאיתנו יש ארנק ביטקויין בטלפון נכנסים איתם למייל ומשתמשים איתם כמחשב לכל דבר. חשוב לשים לב אילו אפליקציות אנחנו מתקנים ואיזה הרשאות אנחנו נותנים להן. בפועל פלאפונים הרבה פחות בטוחים ממחשבים (ויש סיכוי שהם יגנבו או יאבדו) אם אתם שומרים ארנק ביטקוין בטלפון תדאגו שיהיה לכם גיבוי במקום נוסף ואל תשמרו בו יותר מידי כסף (רק את המינימום שאתם צריכים לשימוש יומיומי)

הדפדפן

Browsers logos
היום כמעט הכל אנחנו עושים עם הדפדפן. חשוב להשתמש בדפדפן מאובטח אני ממליץ לא להשתמש בIE וספארי. אופרה ההוא דפדפן מאוד מעניין ובטוח ששווה בדיקה.
הבעיה היא לפעמים יכול להיות מציק להפעיל את הJS כל פעם שאנחנו נכנסים לאתר ואם אנחנו גם ככה מפעילים הכל אז מה זה עוזר ?

תוסף No Script

No script
הדפדפן בעצם מאפשר אזור סגור עליו רצים אתרי אינטרנט אבל אתרים זדוניים יכולים לנסות לעקוף את זה. אתר אחד יכול לשלוח הוראות בשמנו לאתר אחר. אם אנחנו עדיין מחוברים למייל לדוגמא יכול להיות שהאתר יצליח לשלוח מייל בשמנו או לעשות דברים אחרים (היום אתרים מנסים להגן על עצמם מבעיות כאלה CSRF ) JS היא השפה שמריצה את כל הווב יש תוספים כמו NOSCRIPT שמאפשרים לנו לראות מאיפה הקוד שרץ ולהחליט אם אנחנו רוצים להריץ אותו. התוסף גם מנסה לזהות בעיות אבטחה נוספות ולהתריע בפנינו (הוא גם יכול להכריח SSL )

למה דפדפן אחד אם אפשר שניים ?

Firefox and Chrome side by side
בגלל זה אולי שווה לגלוש עם שני דפדפנים. אחד רק לאתרים חשובים שאנחנו מכירים וסומכים עליהם (בנוסף No-script רץ ) והשני לכל מיני אתרים מזדמנים שאנחנו לא מכירים

המשתמש

The User

המשתמש

The User
המשתמש - המשתמש הוא הנקודה הכי רגישה בכל המערכת. משתמש שמכיר את הרשת ואיך היא עובדת יוכל לזהות מתי מנסים ל"דוג" אותו.

מנסים לעבוד עלינו

Nagirian Scamer
ישנם שיטות דייג פשוטות כמו "העוקץ הניגרי" בהן מנסים להבטיח לכם הרבה כסף בתמורה לזה שתשלחו למישהו "קצת" כסף פחות אפקטיבי

מנסים לעבוד עלינו

ישנם שיטות יותר מתוחכמות בהן מחשבונות פרוצים של אנשים שאנחנו מכירים ינסו לעבוד עלינו

מנסים לעבוד עלינו

וישנן שיטות מאוד מתוחכמות יותר כמו התחזות לאתר אליו המשתמש רשום ובקשת עידכון פרטים
כל השיטות האלה בדרך כלל עובדות על מסות של אנשים ולא מכוונות לאדם אחד ספציפי. אבל אם מישהו נחשב מטרה טובה יכול להיות שהוא יקבל הודעות שמיועדות ספציפית אליו והוכנו במיוחד בשבילו. (מאוד מסוכן וקשה להתגוננות).
חשוב לדעת שכל אחד יכול לשלוח מייל מכל כתובת (גם אם היא לא שלא) ניתן לבחור איזה שם שרוצים. באופן בסיסי אם מישהו מבקש מאיתנו לעשות משהו במייל (כולל לפתוח קישור) חשוב לוודא שאנחנו סומכים עליו וזה באמת הוא. אף פעם אל תשלחו מיילים עם קבצים או קישורים בלי הסבר או כמה מילים למי שמקבל את המייל ואל תפתחו קישורים וקבצים בלי שמישהו לפחות כתב לכם למה הוא שולח אותם ומה יש שם.

מספר כללי אצבע

ססמאות

Keys
סיסמאות הן המחסום העיקרי שלנו מפני פורצים. עם סיסמא חלשה כל מנגגנוי ההגנה האחרים שלנו יכשלו. מחשב בעלות של 7,000 ש"ח יכול פרוץ לנסות לפרוץ 3 מיליארד סיסמאות בשניה

ססמה חזקה

יכול לפרוץ סיסמא בת 5 תווים ב 6 דקות סיסמא בת 7 תווים ב 9.5 חודשים סיסמא בת 10 תווים ב12 מיליון שנה
באופן רגיל בניסיון לעשות לוגין לאתר המהירות המקסימלית היא100 ססמאות לשניה אבל אם סיסמא היא קלה לניחוש (תאריך לידה \ שם \ ת.ז \ טלפון וכו') ניתן לפרוץ אותה בפחות מיום עם תוכנה אוטומטית שתנסה את כל האפשרויות.
הסיסמה חייבת להיות שרירותית אמיתית. עדיף להשתמש בכלי אוטומטי שמייצר סיסמאות גם כלים אוטומטים לא תמיד משתמשים במנגנון שרירותי מספיק ואז יהיה ניתן לגלות את הסיסמאות שהן מייצרים (בייחוד בטלפונים בדומה לבעיה שהיית עם הארנק bitcoin של אנדריאס)
ייחודית. אסור להשתמש בסיסמא של מישהו אחר ! דא אסור להשתמש באותה סיסמא כמה פעמים לאתרים שונים. אם מישהו יפרוץ לאתר אחד הוא יפרוץ לנו לכל שאר המקומות איך אנחנו בכלל יודעים שהאתר הזה לא ישתמש בסיסמא למשהו אחר ? ססמאות אמורות להשתמש מוצפנות ככה שגם בעל האתר לא יכול לגלות אותן בפועל לא מספיק אתרים עושים את זה ועדיין אם האתר נפרץ ונעשה לוגין כשהפורץ שולט עליו הוא יכול לשמור את הסיסמא.
בגלל שפריצת סיסמא היא עניין של זמן ומזל (אולי מישהו גנב לנו את הסיסמא ואנחנו לא יודעים) צריך להחליף סיסמאות כל כמה זמן (מומלץ לפחות כל חצי שנה) אם אנחנו משתמשים בכלי אוטומטי לשמירת סיסמאות חשוב להחליף את כל הסיסמאות ולא רק את הסיסמת גישה.

כיצד ליצור ולשמור סיסמא חזקה

  1. H6q8q+s#.U
  2. ,xbn646'xK
  3. ^w*NuZUQrP
  4. voMiXd6OM

מנהלי סיסמאות

keepass password manager Lastpass password manager 1password password manager
איך אפשר לזכור את זה ? מנהלי סיסמאות ישמרו לנו את הסיסמאות ויצפינו אותן כך שלא ניתן יהיה לגשת אליהן בלי סיסמה ראשית. לקי פס יש אפשרות נוספת של שימוש בקובץ מפתח בנוסף שעוזר להגן מפריצה

וסיסמא למנהל הסיסמאות ?

אבל מה עם סיסמא למנהל סיסמאות. ישנן כמה שיטות ליצור סיסמאות שקלות לזכירה אם הסיסמה מורכבת ממלים ניתן לדמיין תמונה. ישנם כמה כלים שמאפשרים ליצור סיסמאות כאלה חשוב שהמילים יהיו שרירותיות ולהשתמש לפחות ב6 מילים אולי גם להוסיף כמה תווים אקסטרה.
אבל מה עם סיסמא למנהל סיסמאות. ישנן כמה שיטות ליצור סיסמאות שקלות לזכירה אם הסיסמה מורכבת ממלים ניתן לדמיין תמונה. ישנם כמה כלים שמאפשרים ליצור סיסמאות כאלה חשוב שהמילים יהיו שרירותיות ולהשתמש לפחות ב6 מילים אולי גם להוסיף כמה תווים אקסטרה.
אבל מה עם סיסמא למנהל סיסמאות. ישנן כמה שיטות ליצור סיסמאות שקלות לזכירה אם הסיסמה מורכבת ממלים ניתן לדמיין תמונה. ישנם כמה כלים שמאפשרים ליצור סיסמאות כאלה חשוב שהמילים יהיו שרירותיות ולהשתמש לפחות ב6 מילים אולי גם להוסיף כמה תווים אקסטרה. הכלל היבש אומר שאסור לרשום ססמאות. אבל זה יחסית בסדר אם תרשמו את הסיסמא למייל על דף אצלכם. עדיף כמובן לא לרשום את כל הסיסמא אלא להשאיר חלק ריק שתזכרו למלא אם למשל בחרת סיסמא של מילים אתם יכולים להשמיט שתי מילים או לרשום במקומן מילים שמזכירות לכם את המילה אמיתית. במידה והנייר נגנב או נאבד חשוב מייד להחליף סיסמא (כדאי שיהיה לנו עוד עותק אם אנחנו לא זוכרים...)

זיהוי בשני שלבים

Token Generator

Google Authenticator
מעבר לססמאות ישנם כלים שמייצרים מזהה זמני (מתחלף כל כמה שניות) (ניתן לקבל גם SMS לכל פלאפון ויש גם תוכנה יעודית לסמארטפונים של גוגל) אתרים כמו ג'ימייל ומרבית אתרי הביטקויין מאפשרים הזדהות בשני שלבים בהתחלה עם סיסמא ואז עם המפתח הזמני. יש אתרים שלא עושים את זה מספיק טוב. למייל אולי חשוב שלא יוכלו לעשות לוגין אבל לארנק ביטקויין יותר חשוב שלא יוכלו להוציא כסף
Bitcoin logo

חלק ציבורי

1YoniJH5sw41Ed4JmYJHJjKLkGDVrtLBtחלק פרטי

5HuENffDrt6Kox4VixNw39rvzEm2G9cbRKpB5RGiMtqfGVmMq5T

גיבוי

Print Save Wuala
חשוב לנו להגן גם מפריצות אבל גם מאיבוד. הדפסה של הכתובת תחזיק מעמד שנים ואם נשמור אותה בכספת גם תהיה מאוד מוגנת דיסק אונקי גם יכול להיות מוגן אבל יכול להתקלקל (אורך חיים ממוצע של 5 שנים) גיבוי בענן יכול להחשף ולכן חשוב להצפין את המידע (גם שם יכולות להיות טעויות שיגרמו לאובדן מידע).
Truecrypt
טרוקרייפט כלי שנוכל ליצור תקייה מוצפנת (במידה ואנחנו שומרים את המידע בענן או על דיסק און קי) חשוב לדעת שוירוסים יכול להדביק דיסקונים וכו'.
Truecrypt
פסגארדיאן מאפשר לשנו לחלק את הסיסמה למספר חלקים ולשמור אותו אצל מספר אנשים שונים ניתן להגדיר לתוכנה לחלק ל4 חלקים שצריך רק שניים מהם כדי לקבל אותה חזרה. נתן את החלקים לאנשים שונים לשמור וככה יש פחות סיכוי שמישהו יצליח לגנוב מספיק חלקים כדי לגנוב את הכתובת או לחלופין שהיא תאבד

ארנק נייר

paper wallet
ארנק נייר מכיל כתובת ציבורית ופרטית כדאי לייצר כמה כתובות ולחלק ביניהן את הביטקויינים ברגע שמשתמשים בכתובת היא כבר לא כתובת נייר ! ניתן לבצע העברות בלי לחשוף את המפתח אבל זה יותר מסובך כדי לייצר ארנק נייר אנחנו צריכים מחשב נקי שלא היה ולא יהיה מחובר לאינטרנט (רק ככה נהיה בטוחים שהמידע לא יגנב) לייב CD מאפשר לנו להפעיל גירסה נקייה של מערכת ההפעלה החיסרון הוא שצריך כל פעם להתקין את הכלים מחדש ושאנחנו עדיין צריכים לסמוך על החברה שיצרה את הדיסק. לי יש גירסה בבלוג של לייב CD עם הכלים לביטקויין אבל אתם צריכים לסמוך עלי (אני לא הייתי סומך) מדפסות תעשייתיות עלולות לזכור דפים שהודפסו בהם!

LiveCD

Ubuntu LiveCD
כדי לייצר ארנק נייר אנחנו צריכים מחשב נקי שלא היה ולא יהיה מחובר לאינטרנט (רק ככה נהיה בטוחים שהמידע לא יגנב) לייב CD מאפשר לנו להפעיל גירסה נקייה של מערכת ההפעלה החיסרון הוא שצריך כל פעם להתקין את הכלים מחדש ושאנחנו עדיין צריכים לסמוך על החברה שיצרה את הדיסק. לי יש גירסה בבלוג של לייב CD עם הכלים לביטקויין אבל אתם צריכים לסמוך עלי (אני לא הייתי סומך) מדפסות תעשייתיות עלולות לזכור דפים שהודפסו בהם!

ארנק חומרה

Bitcoincard Bitsafe Trezor
ארנק חומרה בעצם שומר את המפתח ולא מגלה אותו לאף אחד. הארנק רק שולח הוראות העברה לרשת ולעולם לא את המפתח עצמו. חשוב שיהיה גיבוי למפתח על נייר בכספת במידה והארנק נגנב או מתקלקל. הפתרון האולטימטיבי לכתובת מוגנת אבל עדיין שמישה. עדיין בשלבי פיתוח.

ארנק מוח

Electrum wallet

constant forest adore false green weave stop guy fur freeze giggle clock

הסיסמא היא הארנק ! חשוב לשים לב שתוכנות שונות עלולות לייצר מפתח שונה מאותה סיסמא (ולכן גם כתובת שונה) לכן חשוב שתהיה לנו גישה לתוכנה. החסרון אנחנו עלולים לבחור סיסמא שהיא לא חזקה מספיק אנחנו עלולים לשכוח עדיין אנחנו צריכים לחשוף את המפתח ברגע שנרצה להשתמש בכתובת

ארנק בענןחסרונות כמו שימוש בכל אתר אינטרנט אחר! בעתיד אולי יהיו שירותים אליהם נוכל להביר חלק מהכתובת והם ישמרו עליה בדומה לבנקים הם יבטחו את הכספים שלנו במקרה של גניבה אבל בגלל שלא תהיה להם את הכתובת המלאה הם לא יוכלו להתשמש לנו בכסף.